Instytucje finansowe śledząc panujące na rynku trendy i zachowania konsumentów wychodząc im naprzeciw, tworzą coraz atrakcyjniejsze oferty. W czasach szybkich internetowych zakupów liczy się czas i łatwy dostęp do środków. Klienci podejmują szybkie decyzje zakupowe i tego samego oczekują od instytucji oferujących swoje finansowe wsparcie. Dlatego stworzono produkty, które nie wymagają od klientów sterty zaświadczeń i czasochłonnego procesu badania zdolności kredytowej. Coraz większej liczbie banków i instytucji pozabankowych do przyznania środków wystarczy wyciąg z rachunku bankowego. Posiadając rachunek bankowy, możemy samodzielnie wygenerować wyciąg z konta. Na wyciągu z konta bankowego widnieją nasze wpływy (pensja, alimenty, 500+, inne umowy, itd.) oraz wszystkie wydatki, jakie poczyniliśmy (wypłaty z konta, opłaty za media, wszelkie zakupy) w wyznaczanym przez nas okresie czasu. Jeśli chcemy skorzystać z kredytu na podstawie wpływów na konto, konieczne będzie przedstawienie wykazu z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy.
Kredyt na wyciąg z konta jest coraz powszechniejszym produktem, który można spotykać również w banku. Do tej pory tego rodzaju zobowiązanie było możliwe jedynie w instytucjach pozabankowych. Co ważniejsze sam proces pozyskiwania dodatkowych środków jest szybki i wymaga zaledwie kilkudziesięciu minut. Ponadto jeśli historia naszych wpłat kształtuje się na dobrym poziomie, możemy starać się o większe sumy. Jeśli staramy się o szybki kredyt na podstawie wyciągu z rachunku w banku, w którym posiadamy rachunek osobisty, wygenerowanie go będzie zbędne. Bank samodzielnie sprawdzi, jak kształtują się wpływy na nasze konto i oczywiście nasze wydatki.
Jeśli staramy się o kredyt na podstawie naszej historii z rachunku bankowego przeważnie nie wymaga się od nas spełniania dodatkowych warunków. Wiele oczywiście zależy od przyjętej przez daną instytucję polityki udzielania kredytów sumy, o jaką się staramy oraz naszej zdolności kredytowej. Badanie zdolności kredytowej przy standardowym kredycie wymaga zdecydowanie większego zaangażowania od kredytobiorcy. Przeważnie konieczne jest przedłożenie zaświadczenia od pracodawcy o formie zatrudnienia i wysokości uzyskiwanego dochodu. Ponadto sprawdzana jest również nasza historia w bazach monitorujących zadłużenie konsumentów.
Kredyt konsumencki, o jakim mowa nie jest zobowiązaniem celowym, czyli nie ma wymogu podawania, na co zamierzamy wydać pożyczone pieniądze. Kredytem celowym jest np. kredyt hipoteczny, w którym podajemy konkretną nieruchomość lub kredyt samochodowy, gdzie wpisujemy wszystkie informacje na temat kupowanego pojazdu.
W przeważającej większości banków i instytucji pozabankowych, tego rodzaju produkt przyznawany jest na dwa – trzy lata. Jeśli zależy nam na dłuższym okresie kredytowania, to również znajdziemy tego typu oferty wśród produktów bankowych.
P O L E C A M Y ![]() |