XMOON.PL - Najlepszy portal dla meżczyzn - FACET

Autocasco krótkoterminowe - czy opłaca się je mieć na zimę 2018/2019?

Ubezpieczenie AC na wyjazd to synonim spokoju, wygody i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli nie zdecydowałeś się na zakup tej polisy wraz z corocznym OC, jeszcze nic straconego. Autocasco możesz dokupić nawet tuż przed wyjazdem. A jeśli nie potrzebujesz całorocznego ubezpieczenia tego typu, zostaje Ci jeszcze ubezpieczenie krótkoterminowe. Zobacz, z czym się wiąże i dlaczego warto je mieć.

2019-01-03 07:56  |  Artykuł sponsorowany
Autocasco krótkoterminowe - czy opłaca się je mieć na zimę 2018/2019?
Materiał: shutterstock

Jak działa AC krótkoterminowe?Towarzystwa ubezpieczeniowe najchętniej udzielają autocasco w wersji 12-miesięcznej. Nic dziwnego. Jest to dla nich bardziej opłacalne. Wśród firm ubezpieczeniowych działających na rynku można znaleźć jednak również takie, które oferują nie tylko wersję całoroczną, ale także 7-, 15- lub 30-dniową. W przeciwieństwie do OC samochodu, którego zasady reguluje prawo, nie ma przepisów mówiących o zawieraniu polisy AC. Tutaj ubezpieczyciele mają dowolność.

Decydując się na zakup krótkoterminowej polisy, musisz liczyć się z tym, że jej zakres będzie okrojony. TU, które oferują ochronę na zaledwie kilka dni, ograniczają działanie takiego ubezpieczenia do uszkodzenia pojazdu w wyniku działania sił natury oraz podczas wypadku drogowego. Nie otrzymasz więc odszkodowania, jeśli Twoje auto zostanie skradzione.

AC tylko na wyjazd to swego rodzaju oszczędność. Ze względu na krótszy czas obowiązywania i ograniczony zakres ochrony, składka za autocasco nie będzie wygórowana. Jednak w porównaniu z ubezpieczeniem na całe 12 miesięcy może okazać się mało opłacalna, gdy jej koszt sięgnie np. 60 czy 70% rocznej polisy, co zdarza się dosyć często.

Gdy będziesz chciał nabyć ubezpieczenie autocasco, czy to w wersji całorocznej, czy krótkoterminowej, konieczne będzie rozeznanie, którzy ubezpieczyciele oferują interesującą Cię wersję i zakres polisy. Możesz się tego dowiedzieć, korzystając z porównywarki OC/AC na ubsy.pl. Przeanalizuj ryzyko związane z Twoimi planami, szczególnie, jeśli wybierasz się na urlop zimą.


W jakich sytuacjach pomoże Ci ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia AC?Sytuacja 1.

Na tydzień przed feriami zimowymi zdecydowałeś się zabrać rodzinę w słowackie Tatry. Twoje AC, które wykupiłeś razem z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, zapewnia jednak ochronę jedynie na terenie Polski. Nie ma sensu zawierać długoterminowej polisy AC, jeśli wyjeżdżasz za granicę tylko na krótki okres. Nawet jeśli jej koszt nie będzie różnił się znacząco od ubezpieczenia na czas 7-dniowego wyjazdu.

W takiej sytuacji wybierz krótkoterminową polisę na 7 dni, aby zapewnić sobie podstawową ochronę, gdy dojdzie do wypadku na drodze. W ten sposób w kieszeni zostanie Ci kilka złotych różnicy między krótkim a długim ubezpieczeniem. Będziesz mógł liczyć na wsparcie logistyczne i finansowe, gdy dojdzie do kolizji lub silny wiatr halny zrzuci gałąź na zaparkowany niedaleko drzewa samochód.

Sytuacja 2.

Wyobraź sobie, że jedziesz ze znajomymi na narty do Austrii. Tygodniowy wyjazd za granicę przekonuje Cię do zakupu autocasco, którego wcześniej nie miałeś. Możesz wybrać krótkoterminowe AC, ale na pewno chciałbyś chronić nie tylko samochód, ale także sprzęt narciarski, przewożony w pojeździe.

W takiej sytuacji powinieneś zdecydować się na rozszerzony wariant, który swoją ochroną obejmie także bagaże znajdujące się w aucie. Tutaj lepszym wyjściem będzie zakup całorocznego AC, zabezpieczającego Cię przed zniszczeniem samochodu i bagażu oraz przed ich utratą. Kradzież pojazdu wraz ze znajdującym się wewnątrz sprzętem sportowym z pewnością okaże się bolesna w skutkach. Bez ubezpieczenia stracisz swoją własność i możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Sytuacja 3.

Pojechałeś na weekend w góry, gdzie termometry wskazują temperaturę grubo poniżej zera, a do tego pada dosyć duży grad. Jesteś poza domem, więc nie masz dostępu do garażu. Samochód, którym przyjechałeś musisz parkować na zewnątrz, gdzie jest narażony na złe warunki atmosferyczne. Jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku działania sił przyrody, jak właśnie grad, pomoc ubezpieczyciela w ramach autocasco okaże się nieoceniona. Możliwe, że jeszcze przed Twoim powrotem do domu ubezpieczyciel (gdy zgłosisz mu szkodę), zorganizuje pomoc w usuwaniu skutków zdarzenia losowego i zapłaci za tę usługę. Nawet, jeśli wykupiłeś AC krótkoterminowe.


PodsumowanieUbezpieczenie krótkoterminowe ma swoje plusy i minusy, a wybór tej czy innej opcji AC powinien być uwarunkowany Twoimi potrzebami i planami wyjazdowymi. Koniecznie znajdź złoty środek i zdecyduj, którą polisę wybrać, aby zapewniała Ci realną ochronę, a jednocześnie nie zawyżała niepotrzebnie wydatków związanych z urlopem.

tagiAutocascoubezpieczenieautosamochódszkodapolisaporównywarka
POLECANE
 
 
HOBBY
GADŻETY
ZDROWIE
 
RED BULL i Paul Bonhomme i Steve Jones - szaleństwo i odwaga.
Dwaj angielscy piloci Paul Bonhomme i Steve Jones wraz z Red Bull nakręcili szalony pomysł.
Ekstremalne zawody kitesurfinowe Coast 2 Coast
Sport coraz bardziej popularny też u nas, nad naszym wybrzeżem ...
Skok z 33 000 stóp nad Mont Blanc. Ekstremalne wyczyny.
Para francuskich smiałków Vince Reffert i Fred Fügen postanowili ...
Czy wiesz, że kobiety oceniają mężczyzn po butach
Pewnie tego nie widziałeś, ale większość kobiet ocenia mężczyzn ...
Uśmiech to klucz do Twojego sukcesu
Jest przysłowie że śmiech to zdrowie. I to prawda. Ale także ...
Pasek do spodni – nie kupuj pierwszego lepszgo
Wielu mężczyzn uważa robienie zakupów ubraniowych za coś ...
Jak szybko otworzyć sejf – można w kilka sekund
Sejfy kojarzą nam się zawsze z większym bezpieczeństwem. ...
Jak wygląda silnik motocykla milimetr po milimetrze.
Silnik motocykla szlifowany milimetr po milimetrze.
Sposób na obranie jajka ze skorupki - w 20 sekund! Też tak możesz.
To na pewno was zaskoczy. A jeszcze bardziej przyda się w życiu. ...
P O L E C A M Y

Informacje główne
O nas
Firma
Regulamin
Kontakt
 
Kontakt
Warszawa, al. Wilanowska 105/30
tel.
e-mail: firma@xmoon.pl