XMOON.PL - Najlepszy portal dla meżczyzn - FACET

Co oznacza wskaźnik P/E akcji?

Podczas inwestowania na giełdzie trzeba zwracać uwagę na wiele różnych wskaźników, których analiza może pomóc nam podejmować decyzje odnośnie do kupna i sprzedaży aktywów. Jednym z nich jest wskaźnik oceny atrakcyjności spółki, czyli P/E – Cena/Zysk.

2022-11-17 12:00  |  Artykuł sponsorowany
Co oznacza wskaźnik P/E akcji?
Materiał: materiał własny

Wskaźniki rynkowe – pomoc w podejmowaniu decyzji odnośnie do inwestycji

Kupno i sprzedaż akcji to skomplikowane decyzje, które nie mogą być podejmowane impulsywnie. Ciężko jest dokonać wyboru odnośnie do tego, co i kiedy kupić oraz sprzedać bez korzystania z odpowiednich wskaźników rynkowych. Skrupulatne analizy sytuacji panującej na rynku oraz perspektyw, jakie dana spółka ma na przyszłość, są kluczowe w podejmowaniu decyzji odnośnie do inwestycji. Bez nich ciężko byłoby dokonać trafnych wyborów, ponieważ obrót akcjami odbywałby się w ciemno. Podejmowanie decyzji finansowych jest trudne i obarczone ryzykiem, szczególnie w przypadku inwestowania dużych kwot.

Giełda bywa zagadkowa nawet dla najbardziej doświadczonych graczy – nie oznacza to jednak, że nie można w ogóle przewidzieć jej zachowań. Wskaźniki rynkowe to narzędzia, które ułatwiają dokonywanie wyborów związanych z kupnem i sprzedażą akcji, ponieważ pokazują sytuację rynkową i wyniki spółki. Jeżeli interesuje Cię handel akcjami – kliknij, aby uzyskać więcej informacji na ten temat. Na stronie internetowej duńskiego banku inwestycyjnego Saxo znajdziesz wiele niezwykle przydatnych informacji na temat inwestowania, a także założysz konto maklerskie, dzięki któremu sam będziesz mógł rozpocząć przygodę z giełdą.

Współczynnik P/E akcji – najpopularniejszy wskaźnik wyceny

Wskaźnik P/E w rozwinięciu oznacza Price Earnings Ratio. W języku polskim jest to nic innego, jak stosunek ceny do zysku. Współczynnik ten oblicza się poprzez iloraz ceny rynkowej jednej akcji i zysku netto z niej. Jest to jeden z najczęściej stosowanych na giełdzie wskaźników rynkowych, które determinują opłacalność zakupu określonych papierów wartościowych. Dzięki niemu inwestor może ocenić, czy warto inwestować swój kapitał w akcje danej spółki. 

W tabelach notowań giełdowych można znaleźć przede wszystkim wartości wskaźnika P/E z przeszłości, które opisują poprzednie cztery kwartały. Informacje te mają oczywiście znaczenie i warto zwracać na nie uwagę, jednak podczas podejmowania decyzji odnośnie do samej inwestycji ważniejszy jest spodziewany w przyszłości współczynnik P/E. Można go obliczyć tym samym wzorem, jednak w miejscu zysku netto wpisuje wartość prognozowaną, czyli spodziewany zysk w kolejnych czterech kwartałach.

Wartości współczynnika P/E – co oznaczają?

Wartości współczynnika P/E dają inwestorom jasny sygnał, czy warto rozważyć inwestowanie w dane akcje. Jednak jaki wariant jest korzystniejszy – wysoki, czy niski wskaźnik Cena/Zysk? W teorii niski współczynnik jest korzystniejszy, ponieważ zazwyczaj oznacza, że warto w daną spółkę inwestować swoje środki finansowe, gdyż ceny akcji są niższe niż przewidywany zysk netto. Jednocześnie wysoki współczynnik P/E zwykle oznacza, że inwestorzy oczekują dużego wzrostu zysków w przyszłości, co również jest dobrym sygnałem. Biorąc pod uwagę spekulacje inwestorów analogicznie niski wskaźnik Cena/Zysk może sugerować, że inwestorzy spodziewają się spadku zysków z akcji, więc wyceniają je na mniej. 

Z tego właśnie względu trzeba ostrożnie podchodzić do inwestowania i poza tym jednym wskaźnikiem przeanalizować także inne przed podjęciem decyzji. Współczynnik P/E jest popularnym i niezwykle przydatnym narzędziem, jednak sam w sobie nie może dać nam pewności co do zasadności inwestycji.


tagigiełdainwestowanieakcjewspółczynnik P/Ezyskcenawskaźnik giełdowy
POLECANE
 
 
HOBBY
GADŻETY
ZDROWIE
 
Extremalne skoki na bungee. Klif Shenanigans. Nowa Zelandia
Nowa Zelandia posiada wspaniała krajobrazy i fantastyczne górskie ...
Nudzisz się? Nic Ci się nie chce?
Znajdź jakiś sport dla siebie. To wspaniały sposób na walkę ...
Przygoda na Alasce? Wyzwanie dla odważnych
Jedni lubią siedzieć w domu inni w pubach a niektórzy wymyślają ...
Noś czapkę i dbaj o głowę. Zdrowie najważniejsze.
Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 5 stopni warto już ...
Randki, podrywanie, szukanie partnerki. Pomyśl o sąsiadkach
Poszukiwania wybranki życia czasem bywa dość trudne, a w ...
Uśmiech, optymizm to podstawa, jak być szczęśliwym
Nasz wygląd świadczy też o nas samych. Jeśli chodzisz ciągle ...
Jak szybko otworzyć sejf – można w kilka sekund
Sejfy kojarzą nam się zawsze z większym bezpieczeństwem. ...
Sposób na chwasty w ogrodzie. Ocet
Jeśli masz ogród to wiesz że najbardziej niepożądane są ...
KAWA, a czy wiesz że …
Większość z nas pije codziennie kawę, lecz pewnie wielu z ...
P O L E C A M Y

Informacje główne
O nas
Firma
Regulamin
Kontakt
 
Kontakt
Warszawa, al. Wilanowska 105/30
tel.
e-mail: firma@xmoon.pl