XMOON.PL - Najlepszy portal dla meżczyzn - FACET

Co oznacza wskaźnik P/E akcji?

Podczas inwestowania na giełdzie trzeba zwracać uwagę na wiele różnych wskaźników, których analiza może pomóc nam podejmować decyzje odnośnie do kupna i sprzedaży aktywów. Jednym z nich jest wskaźnik oceny atrakcyjności spółki, czyli P/E – Cena/Zysk.

2022-11-17 12:00  |  Artykuł sponsorowany
Co oznacza wskaźnik P/E akcji?
Materiał: materiał własny

Wskaźniki rynkowe – pomoc w podejmowaniu decyzji odnośnie do inwestycji

Kupno i sprzedaż akcji to skomplikowane decyzje, które nie mogą być podejmowane impulsywnie. Ciężko jest dokonać wyboru odnośnie do tego, co i kiedy kupić oraz sprzedać bez korzystania z odpowiednich wskaźników rynkowych. Skrupulatne analizy sytuacji panującej na rynku oraz perspektyw, jakie dana spółka ma na przyszłość, są kluczowe w podejmowaniu decyzji odnośnie do inwestycji. Bez nich ciężko byłoby dokonać trafnych wyborów, ponieważ obrót akcjami odbywałby się w ciemno. Podejmowanie decyzji finansowych jest trudne i obarczone ryzykiem, szczególnie w przypadku inwestowania dużych kwot.

Giełda bywa zagadkowa nawet dla najbardziej doświadczonych graczy – nie oznacza to jednak, że nie można w ogóle przewidzieć jej zachowań. Wskaźniki rynkowe to narzędzia, które ułatwiają dokonywanie wyborów związanych z kupnem i sprzedażą akcji, ponieważ pokazują sytuację rynkową i wyniki spółki. Jeżeli interesuje Cię handel akcjami – kliknij, aby uzyskać więcej informacji na ten temat. Na stronie internetowej duńskiego banku inwestycyjnego Saxo znajdziesz wiele niezwykle przydatnych informacji na temat inwestowania, a także założysz konto maklerskie, dzięki któremu sam będziesz mógł rozpocząć przygodę z giełdą.

Współczynnik P/E akcji – najpopularniejszy wskaźnik wyceny

Wskaźnik P/E w rozwinięciu oznacza Price Earnings Ratio. W języku polskim jest to nic innego, jak stosunek ceny do zysku. Współczynnik ten oblicza się poprzez iloraz ceny rynkowej jednej akcji i zysku netto z niej. Jest to jeden z najczęściej stosowanych na giełdzie wskaźników rynkowych, które determinują opłacalność zakupu określonych papierów wartościowych. Dzięki niemu inwestor może ocenić, czy warto inwestować swój kapitał w akcje danej spółki. 

W tabelach notowań giełdowych można znaleźć przede wszystkim wartości wskaźnika P/E z przeszłości, które opisują poprzednie cztery kwartały. Informacje te mają oczywiście znaczenie i warto zwracać na nie uwagę, jednak podczas podejmowania decyzji odnośnie do samej inwestycji ważniejszy jest spodziewany w przyszłości współczynnik P/E. Można go obliczyć tym samym wzorem, jednak w miejscu zysku netto wpisuje wartość prognozowaną, czyli spodziewany zysk w kolejnych czterech kwartałach.

Wartości współczynnika P/E – co oznaczają?

Wartości współczynnika P/E dają inwestorom jasny sygnał, czy warto rozważyć inwestowanie w dane akcje. Jednak jaki wariant jest korzystniejszy – wysoki, czy niski wskaźnik Cena/Zysk? W teorii niski współczynnik jest korzystniejszy, ponieważ zazwyczaj oznacza, że warto w daną spółkę inwestować swoje środki finansowe, gdyż ceny akcji są niższe niż przewidywany zysk netto. Jednocześnie wysoki współczynnik P/E zwykle oznacza, że inwestorzy oczekują dużego wzrostu zysków w przyszłości, co również jest dobrym sygnałem. Biorąc pod uwagę spekulacje inwestorów analogicznie niski wskaźnik Cena/Zysk może sugerować, że inwestorzy spodziewają się spadku zysków z akcji, więc wyceniają je na mniej. 

Z tego właśnie względu trzeba ostrożnie podchodzić do inwestowania i poza tym jednym wskaźnikiem przeanalizować także inne przed podjęciem decyzji. Współczynnik P/E jest popularnym i niezwykle przydatnym narzędziem, jednak sam w sobie nie może dać nam pewności co do zasadności inwestycji.


tagigiełdainwestowanieakcjewspółczynnik P/Ezyskcenawskaźnik giełdowy
POLECANE
 
 
HOBBY
GADŻETY
ZDROWIE
 
Niesamowity wyścig w Chinach rowerem po 1000 kamiennych schodach
Na ciekawy ale też i szalony pomysł wpadli organizatorze wyścigu SkyGate w Chińskim Tianmen’s.
Red Bull X-Alps to jeden z najtrudniejszych wyścigów na świecie
A dlaczego?
Toyoty GT86 kontra helikopter. Drift autem i helikopterem
Co mogło powstać gdy spotykają się dwie gwiazdy? Kuba Przygoński kontra Felix Baumgartner.
Zegarek, dodatek męskiego ubrania
Każdy z nas chciałby sie wyróżniać. Każdy z nas chce być ...
Czy wiesz, że kobiety oceniają mężczyzn po butach
Pewnie tego nie widziałeś, ale większość kobiet ocenia mężczyzn ...
Mężczyzna tez powinien dbać o skórę. Kosmetyki dla faceta.
Dawniej mężczyzna używał jedynie dezodorantu. I to w tamtych ...
Jak myślisz co przypomina to zdjęcie?
Koty i faceci mają wiele wspólnego. Ich zachowanie jest często ...
Żonaci mężczyźni żyją dłużej
Jak pewnie nie raz każdy z nas słyszał że mężczyźni żyją ...
Strzał z pistoletu nagrany 73000 klatek na sekunde
Normalnie nie jesteśmy w stanie tego zobaczyć. Wszystko dzieje ...
P O L E C A M Y

Informacje główne
O nas
Firma
Regulamin
Kontakt
 
Kontakt
Warszawa, al. Wilanowska 105/30
tel.
e-mail: firma@xmoon.pl